FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Poniższy poradnik ma charakter poglądowy. W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu z naszymi salonami.

Okulary progresywne zapewniają ostre widzenie na wiele odległości bez konieczności zmiany okularów. W ich górnej części znajduje się strefa do dali, którą używamy podczas chodzenia, prowadzenia samochodu, czy oglądania TV. Przechodzi ona płynnie w strefę pośrednią, którą wykorzystujemy przy pracy z komputerem, w kuchni czy chcąc zobaczyć trasę w nawigacji w samochodzie. Dolna część to strefa bliży, która pozwala na komfortowe czytanie jak i pracę ze smartfonem lub tabletem.

W przeciwieństwie do tradycyjnych okularów z dwiema różnymi wartościami korekcyjnymi (dwuogniskowych) , okulary progresywne nie posiadają widocznej linii podziału na soczewkach dzięki czemu wyglądają bardziej naturalnie.

Jest to bardzo wszechstronne rozwiązanie, które eliminuje konieczność częstej zmiany okularów.

Koszt okularów progresywnych może znacząco różnić się w zależności od kilku czynników, takich jak:

 • marka i jakość soczewek
 • materiał soczewek
 • rodzaj oprawy okularowej
 • dodatkowe opcje
 • skomplikowanie recepty

Cena okularów progresywnych zaczyna się od kilkuset złotych i sięga nawet kilku tysięcy złotych.

Powłoka antyrefleksyjna (AR), znana również potocznie jako antyrefleks jest powłoką nanoszoną na powierzchnię soczewek okularowych w celu zmniejszenia ilości odbitego światła. Odbijające się światło może powodować refleksy, błyski, oraz utrudniać widzenie, zwłaszcza podczas jazdy samochodem w nocy lub korzystania z komputera.

Korzyści z zastosowania powłoki antyrefleksywnej:

 • redukcja odblasków
 • lepsza widoczność w nocy:
 • estetyka
 • komfort podczas korzystania z komputera
 • poprawa przepuszczalności światła

Badanie wzroku kosztuje 60 zł przy zakupie okularów korekcyjnych.

Badanie wzroku bez zakupu okularów korekcyjnych – 240 zł

Badanie wzroku z dopasowaniem soczewek kontaktowych – 280 zł (obejmuje aplikację soczewek kontaktowych, nauka zakładania oraz zdejmowania, para soczewek kontaktowych + płyn do soczewek oraz wizyty kontrolne)

Specjaliści badający w salonach OPTOMETRIA Kasprzak to wykfalifikowani optometryści, którzy ukończyli studia magisterskie na danym kierunku. Posiadają szereg szkoleń oraz wieloletnie doświadczenie w zawodzie, co przekłada się na precyzję wykonywanych badań. Ponadto wszystkie badania, testy wykonywane są na wysokiej jakości sprzętach okulistycznych japońskiego producenta.

W naszych salonach stawiamy na jakość wykonywanych usług. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Oprócz standardowej procedury badania, wykonujemy szereg dodatkowych testów, które są pomocne w diagnozowaniu innych schorzeń układu wzrokowego. Specjaliści badający w naszych salonach to osoby wykwalifikowane, które ukończyły studia o specjalności optometria. Cały czas poszerzamy naszą wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach oraz konferencjach.

Recepta NFZ – ważna jest 30 dni (gdy chcemy uzyskać refundację)

Ważność wartości korekcyjnych – przyjmuje się nie powinny ulec zmianie przez ok. 6 miesięcy

Recepta nierefundowalna ważna jest bezterminowo, jednak nie zaleca się realizowania jej po upływie 6 miesięcy od momentu badania.

Badania w salonach OPTOMETRIA Kasprzak wykonywane są przez optometrystę.

Optometrysta jest specjalistą pierwszego kontaktu zajmującym się opieką zdrowotnąoczu. Nie jest lekarzem medycyny, ale wysoko wykwalifikowanym specjalistą zajmującym się ochroną oczu. W przypadku wykrycia poważnych problemów zdrowotnych oczu, optometrysta kieruje pacjenta do okulisty lub specjalisty w dziedzinie medycyny okulistycznej.

Optometrysta przeprowadza badania oczu w celu diagnozowania problemów wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i inne. Przepisuje okulary oraz dobiera soczewki kontaktowe.

Optometrysta to osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku optometria.

Badanie u optometrysty zazwyczaj obejmuje kilka etapów:

 • wywiad medyczny
 • testy wzrokowe
 • badanie refrakcji
 • badanie zdrowia oczu

Wybór wysokiej jakości soczewek okularowych gwarantuje długotrwałe komfortowe, przejrzyste widzenie w jakości HD.

Dodatkowo zastosowanie dobrej klasy powłoki antyrefleksyjnej powoduje zmniejszenie zmęczenia oczu , łatwiejsze zachowanie higieny okularów oraz wydłuża ich żywotność.

Przy wiekszych wartościach korekcyjncyh bardzo ważne jest aby zadbać o sferę wizualną okularów oraz ich wagę. Naszym nadrzędnym celem i zadaniem jest zaproponowanie jak najlepszego i estetycznego rozwiązania, aby poprawić komfort i funkcjonalność widzenia oraz jak najlepszy wygląd.

TAK.

Dzieci w wieku od 6-mcy do 5-go roku życia – badanie przesiewowe

Dzieci od 6 roku zycia – pe łne badanie optometryczne

Astygmatyzm to wada wzroku polegająca na nieregularnym kształcie rogówki (przypomina piłkę do rugby) Powoduje problemy ze skupianiem światła na siatkówce. Zamiast jednego punktu skupienia, światło rozpraszane jest na różne punkty, co prowadzi do rozmycia obrazu i zniekształceń w widzeniu. Objawy astygmatyzmu mogą obejmować rozmycie lub zniekształcenie obrazu, bóle głowy, zmęczenie wzroku oraz trudności z widzeniem w nocy. Astygmatyzm koryguje się za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

Krople nawilżają i łagodzą suchość oczu, zmniejszają też dyskomfort związany z zespołem suchego oka. Mogą być również stosowane w celu łagodzenia podrażnień oczu spowodowanych przez czynniki zewnętrzne, takie jak długotrwałe korzystanie z komputera, klimatyzacja, zanieczyszczenia powietrza czy noszenie soczewek kontaktowych, natomiast nie ” korygują” wady wzroku. Przed ich zastosowaniem zaleca się konsultację ze specjalistą.

Precyzyjne wykonanie soczewki okularowej to proces, który wymaga zaawansowanych technologii i procedur produkcyjnych.

Soczewka jest zaprojektowana zgodnie z określonymi parametrami. Materiał, jest dokładnie obrabiany zgodnie z projektem soczewki. Proces ten może obejmować cięcie, szlifowanie i polerowanie materiału w celu uzyskania odpowiednich kształtów i właściwości optycznych.

Każda próba modyfikacji powierzchni soczewki okularowej powoduje usunięcie filtrów naniesionych na powierzchni oraz zmianę jej właściwości optycznych co powoduję, że usuniecie zarysowań nie jest możliwe.


Badanie pola widzenia jest okulistyczną procedurą diagnostyczną, której celem jest ocena zakresu i jakości widzenia pacjenta w różnych obszarach pola widzenia. Jest to ważne narzędzie diagnostyczne, które pozwala lekarzowi okuliście określić obecność, charakter i stopień różnych zaburzeń widzenia dlatego wykonuje się je w poradni lub klinice okulistycznej.Stan oprawy okularowej odgrywa istotną rolę w zapewnieniu komfortu, skuteczności korekcji wzroku oraz trwałości okularów. Jeśli nie posiada ona uszkodzeń mechanicznych i jest w dobrym stanie można w niej wymienić same soczewki okularowe.

Badanie wzroku dla kierowców jest istotnym elementem procesu uzyskania lub odnowienia prawa jazdy. Ma ono na celu sprawdzenie ostrości wzroku oraz innych parametrów widzenia, aby upewnić się, że kierowca jest w stanie bezpiecznie prowadzić pojazd.

W tym celu należy udać się do lekarza posiadającego uprawnienia do badania kierowców.

Badanie wzroku do pracy jest procedurą diagnostyczną, która ma na celu ocenę zdolności wzrokowych pracownika w kontekście wymagań zawodowych. Jest to istotny element procesu rekrutacji lub monitorowania zdrowia pracowników w miejscu pracy, szczególnie w branżach, gdzie dobre widzenie jest kluczowe dla bezpiecznego i efektywnego wykonywania obowiązków zawodowych, takich jak kierowcy, piloci, operatorzy maszyn czy personel medyczny.

W tym celu należy udać się do lekarza medycyny pracy.

TAK.

Dobieramy każdy rodzaj miękkich soczewek kontaktowych.

Badanie obejmuje pomiar refrakcji, dopasowanie soczewek kontaktowych, naukę zakładania i zdejmowania oraz wizytę kontrolną.

W zależności od klasy wybranych soczewek, wartości korekcyjnych, materiału oraz powłoki antyrefleksyjnej – czas realizacji to od 1 do 14 dni roboczych.


Gdy zależy Państwu na konkretnym terminie i godzinie, warto umówić się na wizytę. Mamy pewność, że gabinet nie będzie zajęty i oszczędzi nam oczekiwania.

Natomiast gdy odwiedzą Nas Państwo bez umówienia i będą chcieli skorzystać z badania, a gabinet bedzie dostępny, jest możliwość wykonania pomiarów „od ręki”

Badanie trwa ok 30-40 min, może wydłużyć się lub skrócić w zależności od wielu czynników.

Czas badania jest indywidualny.

W celu doboru korekcji okularowej nie jest konieczne stosowanie kropli porażających akomodację. Wyjątkiem są małe dzieci oraz osoby ze skurczem akomodacyjnym. W takich przypadkach pacjentów kierujemy do lekarza okulisty w celu sprawdzenia wady refrakcji po zakropleniu.

Gotowe okulary charakteryzują się niską jakością, nie posiadają indywidualnej korekcji, nie uwzględniają rozstawu źrenic oraz nie posiadają filtrów przez co nie są dostępne w renomowanym salonie optycznym.

Posiadamy nowoczesne laboratorium optyczne. Wykonanie okularów korekcyjnych jest możliwe w ciągu 1-2 dni roboczych

Ajurwedyjska medycyna tradycyjna, która ma swoje korzenie w starożytnych hinduskich tekstach, stosuje różnorodne techniki i substancje roślinne w celu poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Jednak nie istnieją wiarygodne naukowo dowody potwierdzające skuteczność okularów ajurwedyjskich w poprawie wzroku. Wykorzystuje ona wyłącznie proste zjawisko fizyczne, które jest także stosowane podczas badania optometrycznego

Warto podkreślić, że jeśli masz problemy ze wzrokiem, zalecane jest skonsultowanie się z profesjonalnym okulistą lub optometrystą, którzy mogą dokładnie zbadać twoje oczy, zdiagnozować problemy i zaproponować skuteczne metody korekcji wzroku, takie jak okulary, soczewki kontaktowe lub procedury chirurgiczne, jeśli to konieczne. Korzystanie z niepotwierdzonych metod, takich jak okulary ajurwedyjskie, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów i w niektórych przypadkach może być nawet szkodliwe dla zdrowia oczu.

Baterie do aparatu słuchowego należy wymienić w sklepie z aparatami słuchowymi lub w punkcie, który ma w ofercie baterie.

Nie sprzedajemy baterii do aparatów słuchowych. 

Cena okularów może być bardzo zróżnicowana, zależnie od wielu czynników, takich jak marka, rodzaj oprawy i soczewek oraz ich przeznaczenie.

W celu ustalenia szczegółów najlepiej odwiedzić salon optyczny.

TAK.

Karty podarunkowe można zakupić i zrealizować w każdym naszym punkcie.

W naszych salonach obowiązuje 2 lata gwarancji zarówno na soczewki okularowe jak i oprawę. Soczewki z powłoką antyrefleksyjną HiVisionLonglife, HiVision Longlife Blue Control oraz Hi-Vision Meiryo podlegają 3 letniej gwarancji producenta.

Prosimy o przechowywanie opakowań od soczewek.

Na chwilę obecną, nie mamy w ofercie ubezpieczenia na okulary.

TAK

Naprawiamy każdy rodzaj okularów.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego – 62 508 72 72,
mailowego optometria.kasprzak@gmail.com, bądź przez Messenger.

Na badanie zapisać można się za pomocą strony internetowej mailowo oraz telefonicznie;

Ostrów Wielkopolski – Rynek 6
tel: 62 508 72 72
Ostrów Wielkopolski – Strzelecka 57
tel: 62 720 45 72
Kalisz – Podmiejska 39
tel: 62 508 75 57
Nowe Skalmierzyce – Kaliska 37
tel: 62 762 22 11
Krotoszyn – Rynek 13
tel: 62 722 77 95

W przypadku braku adaptacji do nowych okularów, zapraszamy do kontaktu
w celu sprawdzenia i rozwiązania problemu.

TAK

Filtr światła niebieskiego w okularach to dodatkowa funkcja, która ma na celu ograniczenie narażenia oczu na szkodliwe promieniowanie niebieskiego światła emitowane przez ekrany komputerów, smartfonów, tabletów i inne urządzenia elektroniczne. Promieniowanie to może powodować zmęczenie oczu, zaburzenia snu oraz potencjalnie prowadzić do przyspieszonego starzenia siatkówki.

Jednakże, warto pamiętać, że stosowanie okularów z filtrem światła niebieskiego nie zastępuje zdrowego zachowania oczu i przerw od ekranów, takich jak regularne mruganie, odwracanie wzroku od ekranu co jakiś czas oraz regularne przerwy

W celu eliminacji uciążliwego zjawiska jakim jest parowanie okularów, bardzo ważne jest aby oprawy były dobrze dopasowane do twarzy oraz zamontowane były soczewki z powłoką antyrefleksyjną hydrofobową. Warto również okulary pielęgnować preparatami do tego przeznaczonymi (są dostępne takie, które ograniczają parowanie)

Nie da się w 100% zlikwidować parowania soczewek okularowych.